Jak zatočit s nadbytečnými kilogramy ?

30.1.2013 | MUDr. Robert Náplava, Ph.D.

Jak zatočit s nadbytečnými kilogramy ?

Taky jste si v novém roce dali nějaké předsevzetí ? Jistě nemálo z nás takto uvažovalo a chtělo by něco v dalším roce změnit. Nejčastěji si každý na začátku roku zamýšlí, jak změní životní styl a zhubne nadbytečná kila.

Většina z nás se uchyluje na přechodnou dobu k dietě. Tyto diety mají nejrůznější podobu od krabiček až po nejrůznější rozpustné koktejly. Jejich efekt je znatelný ale obvykle krátkodobý, protože málo kdo z nás u této změny vydrží a v konečném důsledku nakonec dojde k opačnému efektu, jsme ještě více silnější než před zahájením diety.

Musíme si přiznat, že jídlo a pití k životu patří a život bez jídla by asi nebylo to správné potěšení ze života. Proč se takto týrat ?

Zkuste to jinak. Tak jako k životu patří jídlo patří k němu i přirozený pohyb a toho máme stále méně!

Co je to přirozený pohyb člověka ? Určitě to není posilování v posilovně, plavání, jízda na kole, běh. Člověk se narodil jako chodec a chůze je jeho nejpřirozenějším pohybem.

A v tom je ten problém. Všichni s vidinou hubnutí vyrazí do posiloven, na spinning, dokonce začnou překotně běhat. Ne, že by tento sport nebyl zdravý, ale vyžaduje jistou správnou techniku a překotný nástup takového druhu sportování vede k úrazu. Zvláště ve vyšším věku si pohybový systém ( zvláště klouby ) musíme chránit. Jakmile nás v této fázi zradí pohybový systém, máme zaděláno na pořádné problémy. Naše váha poroste do stále vyšších hodnot a stále větší nadváha bude více poškozovat klouby. Tento zakletý kruh se potom těžko rozetne.

Proto začněte jednodušeji. Prostě a jednoduše choďte !

Pokud máte opravdu hodně kilo navíc a bolí vás kolena nebo kyčle, pořiďte si chodecké hole.

Tyto hole odlehčí kloubům. Aktivní pohyb vašich rukou a zádových svalů povede k většímu spalování tuků.

Tento nejpřirozenější pohyb vás nic nestojí. Ze začátku se snaže chodit alespoň 3 x týdně 30 minut. Nepřepalte začátek, začněte opravdu pomalu a pozvolna. Hubnutí není závod s časem ale postupný a nebolestivý způsob změny životního stylu.

Nemáte čas a dojíždíte do práce ? Vystupte si z autobusu o něco dříve a zbytek trasy běžte pěšky. Zařaďte si tento trénink do běžného pracovního dne. Když to nejde v pracovním týdnu, snažte se alespoň o víkendu. Měňte trasu svých vycházek a uvidíte, že se nebude nudit jako například pří jízdě na rotopedu v obyváku.

Položte si otázku ? Je nutné do práce jezdit těch pár kilometrů opravdu autem ?

Výsledky se dostaví poměrně brzy. Po několika týdnech se začnete cítit lépe, svoje procházky si sami budete postupně protahovat a začnete skutečně hubnout. A nakonec zjistíte, že v jídle se zas tak moc omezit nemusíte.

Pokud analyzujeme příčinu nadváhy tak ve velké většině případů jde právě o to, že se vůbec nehýbeme. Člověk by měl denně udělat údajně 10 000 kroků , což odpovídá orientačně asi 7 kilometrům. Není to zrovna málo a nezkoušejte to ihned ale zkuste se na tuto metu dostat například během několika měsíců.

Tak na co ještě čekáte ?Informace z naší ordinace a světa sportovní medicíny