Sport a náhlá srdeční smrt

14.2.2012 | MUDr. Robert Náplava, Ph.D.

Sport a náhlá srdeční smrt

Zvláště v posledních letech lidé stále více sportují a snaží se více pečovat o své zdraví. V létě jezdíme na kole, běháme, věnujeme se kolektivním sportům, v zimním období stále častěji využíváme služeb sportcenter. Sportují mladí i starší. Pozitivní dopady pravidelného sportování pro zdravotní stav člověka je nepochybný. Ale ne vždy může být sportování bezpečné. Riziko náhlého úmrtí pří sportování bez úrazové příčiny nehrozí jen „starším“ sportovcům, ale může být přítomno i u velmi mladých sportovců. Sport není v těchto případech příčinou, ale takzvaných spouštěčem akutního zvratu skrytého srdečního onemocnění pří fyzické zátěži.Každé úmrtí mladého člověka je velkou tragédií a úmrtí sportovce během vrcholového sportovního výkonu, často za přítomností diváku a medií je přímo katastrofou. Vzpomeňme příklad českého hokejisty Jiřího Fišera, který v roce 2005 náhle zkolaboval během zápasu a jen rychlý zásah lékařů mu zachránil život. Takové štěstí ovšem neměl o tři roky později ruský hokejista a spoluhráč Jaromíra Jágra z Avantgardu Omsk, Alexej Čerepanov, který zemřel na střídačce v průběhu hokejového zápasu. Bylo mu pouhých 19 let!Proč umírají mladí sportovci ? Jaké onemocnění vedou k těmto katastrofám?

U mladších sportovců do 35 let věku se jedná většinou o skrytá vrozená onemocnění srdečního svalu, srdečních cév či chlopenní vady. U starších sportovců je nejčastější příčinou náhlého úmrtí ischemická choroba srdeční, která je způsobena ukládáním cholesterolu do stěny cév, které zásobují srdeční sval. Někdy se může jednat jen o takzvanou přechozenou chřipku, která může vést k akutnímu selhání srdce při sportování. Proto není radno podceňovat obyčejnou chřipku a je lépe ji „vyležet“ , a v době nemoci přerušit trénink.

Fyzická aktivita, která stimuluje srdce k výkonu potom vede ke vzniku zhoubných arytmií, nejčastěji k takzvané fibrilaci srdečních komor. Tato arytmie vede k okamžitému selhání funkce srdce. Časný elektrický výboj ( takzvaná defibrilace) může dotyčnému zachránit život.

Výskyt náhlé srdeční smrti u vrcholových sportovců se udává asi na1 případ na 180 000. Ale toto je jen špička ledovce, protože její výskyt v běžně sportující populaci je daleko vyšší a udává se někde mezi 1:18 000 až 1: 3600.

Profesionální sportovci jsou obvykle svými kluby vysílání na standardizované sportovní prohlídky, které mají těmto katastrofám předejít. Zdravotní prohlídky sportovců mohou ale využít i amatérští sportovci a ostatní sportující populace. Zdravotní prohlídka se obvykle skládá z dotazníku, podrobného klinického vyšetření srdce v klidu a při zátěži. Tyto prohlídky nejsou hrazeny z prostředků veřejného zdravotního pojištění a nabízejí je specializované pracoviště. Pokud chcete sportovat bezpečně, využijte naší nabídky pro sportovce.

Informace z naší ordinace a světa sportovní medicíny